Výživové poradenství není novinkou dnešní doby. Lidé řeší problémy se stravou od nepaměti a je až zarážející, jak se dnešní stravovecí "novinky" až neuvěřitelně podobají doporučením před 2000 lety.
Zakázaná kniha Evangelium Esejských
Apokryf Evangelium Esejských ličí Ježíše trochu jinak než jsme dnes zvyklí. V podstatě z dnešního pohledu šlo o výživového a duchovního poradce, který mimo jiné vedl lid k uctívání Matky Země, detoxikaci a zdravému životnímu stylu. My se zde ve stručnosti zaměříme pouze na pasáže o stravovacích doporučeních, ikdyž samotná metodyka a průběh detoxikace vedoucí k uzdravení nemocných je velmi zajímavý a poučný.
,,Apokryf” = nebyly zahrnuty do Bible, protože se to nehodilo do konceptu náboženství
Přerušované půsty podle Ježíše
V dnešní době začínají být velmi populární přerušované půsty, přinášející velké množství benefitů. Existuje mnoho variant, velmi populární je 8/16, tedy 8-mi hodinové okno pro jídlo a 16-ti hodinové okno pro lačnění (=půst). V knize Evangelium Esejských se píše:
Neboť vpravdě pravím vám, ten, kdo jí během dne více než dvakrát, koná v sobě satanskou práci.
...
Jezte jen když je slunce vysoko na obloze a opět, když zapadne. A neuvidíte žádnou nemoc, neboť to najde zalíbení v očích Pána.
Přesně tak, již před 2000 lety se doporučovalo jídlo 2x denné - v poledne a večer. Tedy 8/16 a již tenkrát se vědělo o velkých zdravotních přínosech. Ale to není vše!
A jestli chcete, aby se andělé Boží z vašeho těla radovali a Satan se vám zdaleka vyhýbal, pak sedejte u Božího stolu jen jednou denně. Pak budou Vaše dny na zemi dlouhé, neboť toto najde obzláštní zalíbení v očích Pána.
Zde popisuje doporučení dokonce 1/23, tedy 1 jídlo a 23h lačnění, což vede ještě k lepší očistě těla. Následně popisuje stravovací doporučení pro konkrétní měsíce a varuje před nečistou stravou z dalekých zemí. Doporučuje místní potraviny. Jíst v klidu, pomalu a pořádně žvýkat potravu. Dokonce varuje před nesvázaným nočním životem, ponocování, pití alkoholu, kouření a smilnění. Všechno dnes stále velmi důležitá a používaná doporučení, které se však právě v dnešní hektické době velmi porušují.
A sedmý den nejezte žádné pozemské pokrmy, ale žijte jen ze Slova Božího.
I v dnešní době lékaři doporučují 1 den v týdnu držet půst, nechat tělo odpočinout a vyčistit se. Půsty jsou jednou ze základních praktik při jeho léčiteské činnosti
Jaké potraviny dřív jedli, aby jejich tělo bylo zdravé?
V tehdejší době neexistovali supermarkety a průmyslově připravovaná jídla, takže žádný zákaz k tomu tehdy nebyl potřeba, ale i tak by dle tehdejších doporučení průmyslově připravované potraviny neměli žádnou šanci.
Doporučení byla přísná, ale jednoduchá:
- ovoce stromů
- zrno a traviny polí
- mléko dobytčat
- med včel
- byliny
- když stromy nenesou, pak sušené ovoce, mandle
- zde berme v potaz místo sepsání, u nás by zajisté nechyběla zelenina a další druhy ořechů
A k tomu navíc i drobné omezení v kuchyni:
Nejezte proto nic, co zabil silnější oheň než oheň života.
Tedy vše jíst v podstatě tak, aby se nezničili důležité živiny a nezatěžovalo se tělo. Na dobrou otázku se ptali Mistra, jak že si mají bez ohně udělat chleba. Tady je:
Recept na Ježíšův chléb
Navlhčete svou pšenici, aby do ní mohl proniktnout anděl vody. Vystavte ji potom vzduchu tak, aby ji mohl obejmout i anděl vzduchu. A nechejte ji od rána až do večera na slunci, aby k ní mohl přijít anděl slunečního světla. A požehnání těch tří andělů dá brzy vzklíčit zárodku života. Potom rozmačkejte zrní a utvořte tenké placky, jak to dělali i vaši praotcové, když opustili Egypt, dům otroctví. Vystavte ráno placky opět slunci, když stojí nejvýše, placky otočte na druhou stranu, ať i tu obejme anděl slunečního světla a nechejte je ležet až do západu slunce.
Závěrem
Dnešní doba je ve všech směrech neuvěřitelná, ale mnohá stará doporučení platí do dnes. Ne nadarmo vzniklo odvětví zvané "civilizační nemoci" a pokud někdo nějakou trpí, měl by se zamyslet zda chce žít nebo přežívat. Možná mu právě staré pravdy zachrání život.
Programátor Petr
Sponzor centrum-o-zdravi.cz
Zdroj:
ZAJDA, Miroslav. Cesta k nesmrtelnosti II. 2., rozš. a dopl. vyd. Praha: ASA, c2006. ISBN 80-902895-6-8.