Zázvor lékařský

Bývá nazýván všelékem, má pozitivní vliv nejen na naše zdraví, ale i psychiku. Neměl by se ale používat moc často, aby si tělo na dané látky nenavyklo. Mnoho zajímavostí, rad a tipů najdete v našem článku.

21. 10. 2019

Zázvor lékařský

Je původem exotická rostlina. V dřívějších dobách ho používali jak například Římané, tak Řekové. I když zázvor pochází z Asie, dnes už se pěstuje třeba i v Africe nebo Karibiku. 

Zázvor je trvalka, rostoucí do výšky až 1,5m, která se těší velké oblibě díky svým rozvětveným oddenkům, které mají výraznou vůni i chuť. Skladujeme nejlépe v chladu.

Nejčastěji se používá jako koření, hodící se do sladkých, slaných jídel či jako součást kořenící směsi, sladkostí (včetně marmelád, džemů, sirupů, limonád, cukroví...), čajů nebo dokonce i lihovin. Nejvíce je využíván v asijské kuchyni.  Zázvor můžeme užívat v několika fomách, ať už čerstvý, sušený, kandovaný, drcený, tak třeba naložený. Nemělo by se zapomínat ani na fakt, že zázvor má afrodiziakální účinky a využití najde také v kosmetice.

Neměl by se ale užívat moc často (každý den několikrát jen tak na chuť), neboť si tělo na jeho látky může navyknout a být vůči nim později pak rezistentní.

Důležité je i mít na paměti, že jsou skupiny lidí, které by zázvor užívat neměli nebo pouze v malém množství či po poradě se svým doktorem:

  1. Těhotné ženy - v posledních týdnech těhotenství
  2. Podvyživení jedinci - zázvor stimuluje proces spalování tuků
  3. Diabetici
  4. Jedinci s krevními probémy, s vysokým tlakem
  5. Děti do 2 let
  • Stejně jak u jiných léčivých rostlin i tady nesmíme zapomínat na nějaké základní užívání. U dospělého by neměla dávka čerstvého zázvoru přesáhnout 4g. 

 

  • Zázvor obsahuje nejen aromatické látky, ale i esenciální oleje a další stovky látek, kde jednou z nich je např. gingerol, který dodává zázvoru tu výraznou a pikantní chuť. Dále je bohatý na vitamíny (A, B1, B2, B6, C, E), na minerály (např. hořčík, draslík, sodík, vápník, fosfor, zinek,železo). 

 

Kdy a jakým způsobem zázvor pomáhá? 

  • dokáže pomoci při nepříjemných stavech jako je plynatost, pálení žáhy,
  • při nachlazení (při bolestech v krku se doporučuje rozžvýkat kousky čerstvého zázvoru),
  • při nevolnostech v těhotenství (v prvních týdnech) a při cestování,
  • při zažívacích a střevních potížích,
  • snižuje hladinu cholesterolu,
  • chrání organismus před civilizačními chorobami,
  • při hubnutí,
  • při bolestech svalů, kloubů,
  • posiluje celkovou obranyschopnost organismu,
  • podporuje činnost kardiovaskulárního systému,
  • pomáhá při udržení normální hladiny cukru v krvi,
  • má močopudné účinky.

 

Tipy a zajímavosti:

  • Pokud potřebujete před cestou zmírnit nevolnost užívejte 1 gram suchého zázvorového prášku 4h a 30 minut před cestou. Určitě vhodnou volnou proti nevolnosti jsou zázvorové tobolky, čaj či kandovaný zázvor. 
  • Při nachlazení se doporučuje čaj neoslazovat a pokud je čaj moc silný doporučuje se zapíjet čistou vodou, aby nevznikaly bolesti hlavy.
  • Zázvor obsahují jak vonné svíce, šampóny (u kterých je znám dezinfekční účinek a prokrvení pokožky), sprchové gely, čistící krémy, masky na tělo ale také jeho složky nalezneme v samotných srdcích některých parfémů.

 

Jak zasadit zázvor:

  1. Kořen zázvoru namočte přes noc do teplejší vody.
  2. Do připraveného širokého květináče dejte trochu hlíny a zasaďte buď semínko nebo namočený kořen a zakryjte cca 5cm hlíny (pokud je Váš kořen již naklíčený, klíčky otočte směrem nahoru).
  3. Kvěináč umístěte na teplejší místo a pravidelně zalévejte.

Rostlinka roste opravdu pomalu, tak se nelekejte když ani po týdnu nebude žádná změna. První výhonky se mohou objevit i po několika týdnech, zázvor potřebuje i 10 měsíců než je možné ho sklidit. Nemusíte se ale bát i během této doby je možné uřezávat malé kousky po přibližně 3 měsících (odhrňte hlínu, uřízněte kousek a hlínu zase přihrňte). Po 10 měsících je možné vyjmout hlavní kořen a nechat v půdě pár malých, ze kterých Vám narostou opět nové výhonky, a tak můžete zázvor pěstovat prakticky do nekonečna. 





 

Přihlašte se k odběru našich sezónních tipů na které by jste neměli zapomínat!

Pravidelně Vám budeme posílat sezónní informace ze světa zdraví, zdravého životního stylu a zdravé stravy.

E-mail příjde tak jednou za měsíc. Tak šup, hoďte tam e-mail, ať o nic nepříjdete! :)