Bojová umění na první pohled jdou spíše proti zdraví. V důsledku mají zdraví poškodit. Jde však o zdraví agresora a vaše zdraví je naopak chráněno.
Některá bojová umění se vyvinula v něco víc než jen "rozbíjení hlav" a na základě hlubších principů začala zdraví vědomě a aktivně podporovat. Lze je provozovat nehledě na stáří a vitality cvičence.
3 principy zlepšení zdraví díky bojových umění?
Prvním principem je pohyblivost
Zvýšená pravidelná pohybová aktivita v dnešním sedavém světě dělá zázraky. Kromě možné redukce hmotnosti pohybem jde však v bojových uměních o správné protažení svalů, šlachů a o celkové zlepšení hbitosti, pohyblivosti a koordinace. Protahování a rozcvičování je proto u bojových umění jeden ze základů a je nedílnou součástí každého tréningu. Věnuje se tomu opravdu hodně času.
Druhým principem je znovuobjevení správných pozic těla
Pozice těla, které se naučíte a ve kterých při cvičení setrváváte jsou nesmírně důležitým prvek bojových umění. Posilují se svalové skupiny, které jsou zanedbávané a nevyužívané. Při důrazu na držení váhy nad jednou nohou, snižování těžiště a držení rovnováhy v nižších pozicích se zapojují vnitřní svaly o kterých se člověku sedícím u televize může jen zdát.
Když budete pozorovat malé vitální děti při běhání, cvičení a v pohybu, uvidíte velký rozdíl oproti křečovitě shrbeným dospělým. Ve správných přirozených pozicích těla začnou vnitřní procesy fungovat jinak, lépe a přirozeněji.
Třetím principem je práce s energií
Pokud máte vitální dostatečně pohyblivé tělo ve správných pozicích, otevřou se vám nové možnosti jak pracovat s energiemi, které proudí v těle. Cvičení zlepší jejich proudění a následně plynulé proudění energií v těle zlepšuje zdraví. Toto je velmi silná stránka bojových umění, která se nedá naučit a je nutné dodrčet určité dané postupy..
"Myslím, že bojová umění mají dvě složky. Obvykle, když mluvíme o viditelných věcech, tak jedna složka je vnější a druhá vnitřní. Ale ať už mluvíme o vnitřní nebo vnější stránce, obě jsou to viditelné věci. Když chcete být „mistrem“, tak mluvíme o duševní stránce osobnosti. Skrz bojová umění se učíte, jak být dobrým člověkem."
Jet Li
herec propagující bojová umění, pět vítězství na celonárodních šampionátech
Bojové umění Tai Ji (Tai Chi)
V duchu uvedených principů je označováno za jedním z nejlepších bojových umění pro zdraví Tai Ji. Důvodem je jeho velké rozšíření po celém světě, dostupnost cvičení, renomé (propagují jej celebrity) a to, že nevyžaduje velké nároky na cvičence (cvičí jej i senioři). Velkou popularitu si drží i díky efektu, kdy po cvičení Tai Ji jste nabití energií, uvolnění a vitální, ikdyž jste na tréning přišli unavení a bez energie.
Jak začít cvičit Tai Ji
Jednou z velkých benefitů Tai Ji jsou sestavy, které si cvičíte sami. Původní základní sestava trvá cca 20 minut a její naučení je zhruba na rok. Staří mistři ji cvičili každý den 8x za sebou pro dosažení správného procítění toho pravého kung fu.
Pro naučení sestavy je třeba chodit k nějakému zkušenému mistrovi, aby vás naučil základy a správným pohybům, pozicím a uvedl vás do problematiky. Učit se bojová umění z videa nebo začít cvičit nějaké cviky podle internetu nejde! Navíc ze začátku máte lekce zdarma a osobní individuální přístup je k nezaplacení.
Pokud vás to chytne, pak ideální kombinací je docházet na společná cvičení, kde vám mistr předá nové pozice a informace, upozorní na chyby a vy si pravidelným cvičením doma vše procvičíte a přitom "dobijete baterky" do nového dne.
Když už umíte nějaká ta cvičení a část sestavy, nejlepší co můžete pro sebe navíc udělat, je vyhledat si pro cvičení nějaké hezké místečko v přírodě, kde je klid, čerstvý vzduch a hodně energie. Ve městě v zapařené místnosti vedle spalovny to nebude úplně ono.
"Ten nejdůležitější nepřítel je ve vás, jste to vy sami. Bojujte s ním. Učte se od něj. Pracujte s ním. Přeměňte negativní energii na pozitivní. Vnější nepřítel není problém, ale ten vnitřní, s tím je těžké se vypořádat."
Je LI
herec propagující bojová umění, pět vítězství na celonárodních šampionátech
Každého napadne, že rok na učení sestavy je dlouhá doba a co pak, zda to nebude nuda? Nebude. Naopak hodně lidí říká, že po roce to začne být právě zajímavé. Naučíte se hrubou formu a následně ji vylepšujete, prohlubujete principy a postupně se dále zdokonalujete a to je zábava na další desítky let.
Kde najít mistra a jaké Tai Ji cvičit?
Kvůli své popularitě je dnes mnoho odnoží Tai Ji. Kde kdo jej cvičí, kde kdo jej učí a považuje se za mistra. Ba co hůř, hodně "mistrů" si jej nevhodně přizpůsobuje. Pokud půjdete k pramenům Tai Ji, dostanete se k rodinému stylu Tai Ji Quan rodiny Yang, jde o opravdové bojové kung fu a každý pohyb má daný význam.
Pradávní zakládající mistři bojových umění žili v jiném prostředí než my. Pěstovali rýži, hlídali stáda a většinu času neměli co dělat. A tak cvičili kung fu, vymýšleli techniky pro boj, aby měli oni a jejich rodina lepší vyhlídky přežít. Bojová umění se každodenním cvičením (pro představu klidně i 10h denně) zdokonalovali a předávali v rodině z generace na generaci. Každá drobná výhoda ve stylu mohla rozhodnout o životě a smrti. Zde se psali příběhy o nesmrtelných a neporazitelných mistrech, kteří došli k nejhlubšímu poznání práce s energiemi těla a hlubokým filozofickým myšlenkám. Dnes se ani ten nejlepší cvičenec nemůže dostat na takovou úroveň starých mistrů, ale není tomu již třeba.
Pro studium se tak vyplatí cvičit Tai Ji s co nejbližší vazbou na rodovou linii Tai Ji Quan rodiny Yang. Protože mnoho lidí dnes cvičí pouze nějakou náhražku, jakési mávání rukama kdy nevědí co dělají a pak jde pouze o 1/3 cesty ke zdraví skrze bojová umění.
Proto si nejprve zkuste najít toho správného učitele v okolí stylu Tai Ji Quan rodiny Yang a prostě začněte. :-)